منظور از رزولوشن دوربین مداربسته چیست؟

اگر شما می خواهید از دوربین مداربسته در مجموعه خود استفاده کنید باید به چند نکته مهم توجه کنید که بتوانید بهترین استفاده را از دوربین مداربسته در منزل یا کارخانه یا فروشگاه خود داشته باشید. قبل از خرید یک دوربین مدار بسته، بسته به استفاده ای که از آن می کنید باید به نکاتی مانند رزولوشن، فریم ریت توجه کنید تا دوربینی متناسب با نیاز خودتان بخرید.

رزولوشن تصویر چه معنایی دارد؟

رزولوشن تصویر بیانگر تعداد پیکسل های تصویر است. رزولوشن با دو عدد بیان می شود مانند 1080*1920 که عدد اول بیانگر تعداد پیکسل ها در عرض و عدد دوم بیانگر تعداد پیکسل ها در طول می باشد. ضرب این دو عدد در حدود 2 میلیون است. به همین دلیل رزولوشن آن به صورت 2 مگاپیکسل نیز بیان می شود.

روزولوشن در سیستم های مداربسته چه اهمیتی دارد؟

دریافت و ضبط جزئیات تصویر نقش بسیار زیادی در تشخیص فرآیند های انجام شده در تصویر دارد. این فرآیندها ممکن است تشخیص درستی اجرای یک فعالیت، تشخیص چهره یک فرد، تشخیص پلاک یک خودرو یا … باشد. هرچه رزولوشن تصویر موجود بالاتر باشد شما شانس بیشتری برای تشخیص این جزئیات خواهد داشت که در نهایت موثر بودن سیستم امنیتی یا نظارتی را افزایش می‌دهد. در نتیجه رزولوشن تصویر یک رابطه مستقیم و نقشی بسیار مهم در میزان کارایی سیستم مداربسته شما خواهد داشت.

 

چرا رزولوشن بیشتر در تصویر دوربین تاثیر نمی گذارد؟

رزولوشن تصویر در یک سیستم مداربسته به آیتم‌های متفاوتی وابسته است. در واقع سیستم مداربسته دارای بخش های متفاوتی است که هر کدام می تواند بر روی تفکیک پذیری قابل مشاهده تاثیر بگذارد. در صورتی که هر یک از این بخش‌ها محدودیتی برای رزولوشن تصویر داشته باشد، تصویر خروجی نمایش داده شده برای شما با رزولوشنی کمتر از مقدار اصلی پخش خواهد شد.

در این شرایط ابتدا تصویر در دوربین تشکیل می‌شود، پس عامل اول تعیین کننده در تفکیک پذیری تصویر نهایی، تفکیک پذیری دوربین مداربسته است. تصاویر تولید شده در دوربین سپس توسط یک تکنولوژی خاص (آنالوگ یا شبکه) به دستگاه ضبط کننده یا سرور منتقل می‌شود. در صورتی که تکنولوژی انتقال تصاویر دوربین‌ها محدودیتی برای روزولشن تصویر داشته باشند، تفکیک پذیری تصویر نهایی کاهش خواهند یافت. همچنین در صورتی که خروجی های ویدئویی در سرور یا دستگاه ضبط کننده هم محدودیت رزولوشن داشته باشند اتفاقی مشابه رخ می‌دهد. عامل نهایی نیز رزولوشن تصویر نمایشگری است که شما تصاویر را در آن می‌بینید. اگر هر یک از این قسمت‌های محدودیتی در تفکیک پذیری تصویر داشته باشند، تصویر نهایی نمایش داده شده با رزولوشنی کمتر از تفکیک پذیری مورد نظر شما پخش خواهد شد.

رزولوشن در دوربین های مداربسته تحت شبکه یا HD

دوربین های تحت شبکه IP به دلیل کیفیت بالای تصویر برداری نیازهای امروز کاربران در زمینه ضبط تصاویر را پاسخگو هستند، اما تغییر سیستم های مداربسته قدیمی به سیستم های تحت شبکه بودجه زیادی را صرف می‌نماید. خوشبختانه تکنولوژی جدید دوربین های آنالوگ HD یعنی AHD راه کار مناسب جهت تبدیل سیستم SD به HD که قادر به تصویر برداری با کیفیت 1080P یعنی معادل 2 مگا پیکسل و با کمترین هزینه فراهم می نماید.

به جز موضوع ارتقاء کیفیت تصویر برداری دوربین های مداربسته HD نسبت به سیستم SD به عنوان مزیت و برتری اصلی که باعث رفع مهمترین نقص گروه دوربین های امنیتی آنالوگ نسبت به دوربین های IP گردیده است، از دیگر مزایای این تکنولوژی که می‌توان به آن اشاره کرد استفاده از کابل های کواکسیال نصب شده در سیستم مدار بسته قدیمی و عدم نیاز به اطلاعات شبکه مشابه دوربین های تحت شبکه جهت نصب و راه اندازی است.

هر چند در سال های اخیر پیش بینی می گردید که دوربین های TVI جای خود را به دوربین های IP بدهند، اما به دلایل نقاط ضعف دوربین های IP و همچنین نقاط قوت دوربین های آنالوگ مخصوصا هزینه پایین تامین، نصب و راه اندازی یک شبکه دوربین مداربسته آنالوگ به عنوان مهمترین مزیت، موضوع کنار گذاشته شدن تکنولوژی دوربین های امنیتی آنالوگ محقق نگردید و طبق آمار های رسمی، استقبال جهانی دوربین های مداربسته عمدتا در گروه آنالوگ بوده و لذا شرکت های سازنده بزرگ و معتبر در زمینه دوربین مداربسته این موضوع را مدنظر قرار داده‌اند.

این مطالب را از دست ندهید
آدرس ارتباطی ما

آدرس : هرمزگان ، بندرعباس ، میدان نهم دی ، بلوار سوم خرداد

موبایل : 09397806502

شماره واتساپ : 09381476502

اینستاگرام : HooshAmn@

ایمیل  : info@HooshAmn.com

اجرای انواع پروژه های مربوطه ذیل

⇐مشاوره ، طراحی،نصب و پیاده سازی ساختمان هوشمند، انواع سیستم های نظارتی و حفاظتی

⇐مشاوره ، طراحی،نصب و پیاده سازی انواع شبکه های کامپیوتری (اکتیو و پسیو) MicroSoft , Virtualization

⇐مشاوره ، طراحی،نصب و پیاده سازی انواع سیستم های Voip

⇐مشاوره ، طراحی،نصب و پیاده سازی اتاق سرور و مراکز داده

⇐ سیستم انتقال صوت و تصویر بر روی شبکه ، اینترنت و تلفن همراه

⇐ فروش و نصب انواع دوربین های مداربسته تحت شبکه ، انالوگ ، دید در شب ، بالت ، دام و اسپید دام و …

⇐ انواع  ( Digital & Network video recorder ( DVR & NVR جهت نظارت و ضبط تصاویر

⇐ عقد قرار داد پشتیبانی و نگهداری دستگاه های سخت افزاری و نرم افزاری مربوطه